Schopnost cítit vděčnost je klíčovým aspektem k dosažení spokojeného života a hojnosti. Hluboké procítění radosti za úspěchy, zdraví, peníze, za lásku, ale i “jen” za milý úsměv, za sluníčko, za pomoc druhého člověka, za krásný výhled, za teplou vodu, za dobré jídlo a spoustu dalších úžasných drobností je pozvánkou pro ještě více toho dobrého do našeho života. Jenže má to jeden háček. Funguje pouze tehdy, je-li dobrovolná. Když se pro ni člověk rozhodne sám.
Vděčnost se v naší společnosti běžně využívá jako prostředku k manipulaci druhých. Začíná to už v rodině:
“Nevděčník jeden, já pro něj první poslední, a on jen natahuje ruku!”
“Já tě piplala! Obětovala jsem ti svůj život, aby ses měl dobře! A ty teď chceš odejít?”
“Já makám, abyste se měli jak v bavlnce, aby vám nic nechybělo a vy? Žádný vděk!”
A manipulační hry “Já pro tebe tohle, takže ty pro mě támhleto” pokračují dále v partnerských vztazích:
“Víš co, tak ten dárek vyhoď. Člověk lítá, shání, čím by ti tak mohl udělat radost a ty nedokážeš projevit ani trochu vděčnosti! Příště se na to rovnou vykašlu!”
“Já jsem takový dobrák. Kdo na mém místě by něco takového snášel? Měl bys být vděčný, že jsem od tebe ještě neodešla.”
Dokáže člověk po těchto a podobných vyčítavých větách cítit skutečnou vděčnost? Obviněného člověka se spíše zmocní buď hněv nebo pocity viny: Má pravdu, asi nejsem dost vděčný. Je fakt, že máma (táta, partner,…) se snaží o mé dobro. Měl bych se příště snažit víc, aby se na mě nevykašlala (nenaštvala, nezklamala, nebyla smutná)…
Mnoho lidí dělá tu chybu, že nežije primárně život svůj, nýbrž život druhých lidí. V rodině je učí, že správné je druhým se obětovat. Obětovat své štěstí jiným se v rodinách traduje jako ctnost. Málokdo si je ale už schopen uvědomit, že tím, že si nedovolíme žít hlavně svůj život, narůstá naše vnitřní nespokojenost, která tu a tam občas bouchne a schytá to ten, který je první po ruce.
Když se obětujeme, děláme to přece proto, aby se všichni kolem nás měli dobře. Tak proč pak po druhých křičíme a vztekáme se, že nás nikdo nerespektuje, nikdo není vděčný, každému jsme ukradení a každý nás jen využívá? Cítí se v ten moment druhý dobře? O co se tedy snažíme tím, že se obětujeme druhým? Proč to děláme?
Stavění sebe a svých potřeb až na druhé (třetí, čtvrté…) místo má za následek, že jsme na druhé zlí a nepříjemní, taháme si jejich pozornost, lásku, pochopení, uznání. Svou nespokojenost a nenaplnění pak projikujeme do druhých, ve kterých nacházíme důvod pro své nepříjemné emoce. To oni za to můžou. Měli by aspoň vyjádřit vděčnost a uznání za mou snahu!
Na počátku mého osobního rozvoje, mi moje koučka řekla tu spásnou větu: “Vděčnost není povinnost.” V ten moment se mi zbortil jeden ze základních pilířů mé dosavadní povahy. Postupně přišla velká úleva. Ne, nemusím být vděčná, i když se mě o tom druzí snaží přesvědčit. Rozhoduji si sama, za co a jak moc budu emoci vděku cítit. Já sama si nesu zodpovědnost za své pocity a jejich následky. Druzí se mají možnost rozhodnout, zda a co pro mě chtějí či nechtějí udělat.
Za svůj život a naše konání v něm si neseme zodpovědnost každý sám. Máme možnost volby a právo se rozhodovat jen a pouze za sebe. Když jsme vnitřně svobodní a manipulaci druhých odolní, můžeme cítit takovou vděčnost, která se svou hloubkou a intenzitou té vynucené ani vzdáleně nepodobá.
Hluboká a dobrovolná vděčnost je tou, která nás pomáhá přiblížit našim snům a cílům. Dopřejte si v pocitu vděčnosti svobodu…