Když se osobnostní růst stane ego-pastí

Ono to může vypadat moc hezky, že se člověk osobnostně rozvíjí. Jenže duchovno se pro nešťastného člověka velmi často stává novým, často nebezpečnějším útočištěm pro ego (=ztotožnění se s myslí).
Člověk, který se honil za penězi, uznáním a úspěchem a nedosáhl (nebo dosáhl na chvíli) štěstí, o kterém se domníval, že ho v budoucnu trvale čeká, snadno přecvakne v mysli do druhého extrému. Stane se skromným, nic nepotřebuje. Luxusní vůz vymění za nenápadný nebo rovnou kolo. Možná se stane veganem, nebo aspoň vegetariánem. Vymění přátele za duchovnější. Pokud se partner “neuvědomuje” stejně intenzivně, stává se brzdou a je ho třeba vyměnit. Z nevědomé materiální touhy po štěstí skrze peníze, uznání a úspěch ve společnosti přeskočíme v tutéž touhu po štěstí skrze vidinu osvícení.
Štěstí není v partnerovi, v penězích, v autě, v úspěchu, není ale ani ve skromnosti, chudobě, odříkání, obětování se a pomoci. Každé – “budeš šťastný až nebo když” – je trik ega, které se snaží nás odvést od spokojenosti a svobody, která je v nás dostupná právě TEĎ. Od narození v každém momentě našeho života je k dispozici.
Je však tak snadné naletět egu, které má za úkol především to, abychom se cítili významnější než druzí. Zkouší to na nás různými způsoby a kličkami. Pokud o něm nevíme, klidně jsme ve jménu osobního rozvoje a pocitu – jsem vědomější než druzí – stejně (ne-li víc) destruktivní, uzavření a tvrdí, jako jsme byli coby materialisti.
Jakmile vylezem z “duchovna” i “materialismu” (tedy z myšlenkových forem) do přítomného okamžiku, zjistíme, že nic není víc ani méně, že nejsme více člověkem než druhý, když děláme to, co náš mozek považuje za správnější
Vystupujme z pastiček našeho ega, ať se mohou potkat naše pravé podstaty, zbavené povyšování a ponižování skrze vystoupení z mysli, jejíž úkol je udržovat iluzi vnější oddělenosti.
Nikdo a nic není víc, ani míň. Ty nejsi víc než já a já nejsem víc než ty. V ničem. I když nemáš televizi. I když máš tituly před jménem i za ním. I když máš tři baráky. I když žiješ z prány. I když posíláš hromadu peněz na charitu. I když nosíš roušku. I když ji nenosíš.
S láskou Míša
Michaela Zdráhalová
S radostí a nadšením otevírá lidem srdce. Probouzí druhé k uvědomění, že nejsou svými myšlenkami, svými emocemi a svým tělem. Navrací je k vědomí svého skutečného Já, od kterého se na čas jen oddělili a ke kterému se mohou kdykoli vrátit, a tak se osvobodit a skoncovat s trápením. Návratem ke svému pravému Já tak mohou znovu zažít pocit hluboké lásky ke všemu živému, soucit a hluboký vnitřní klid.

Je také mámou dvou malých inspirativních bytostí, které jí výrazně pomohly osvobodit se z bolesti, kterou dříve denně prožívala. Je autorkou eknihy Jak se osvobodit ze závislosti na partnerovi, meditačních nahrávek a audioprogramů vedoucích k osvobození.

Více o Míše si přečtete tady >>

Komentáře
  • Přeji si od Míši dostávat informace o jejích událostech a akcích

  • Nejnovější příspěvky
  • Rubriky