Často za mnou přicházejí pro pomoc lidé, kteří se rozhodli zachránit svůj vztah. To, že jim nefungoval a že v něm vůbec nebyli spokojeni, jim dochází až v momentě, kdy přijde bolavá životní facka.
Většinou tomu musí předcházet ukončení vztahu druhou stranou, odchod k milenci či milence nebo odhalení nevěry. Dokud nepřijde silná emoční bolest, žije mnoho párů v iluzi, že vše je vlastně v pořádku, a to i přesto, že vůbec nejsou spokojeni a vztah jim nepřináší vytoužené pocity lásky a porozumění.
“Lidé jsou na tom přece často mnohem hůř, nemáme si na co stěžovat.” zní často z jejich úst.
To, že se mohou ve vztahu a obecně v životě cítit docela jinak, jim vůbec nedochází nebo se tyto myšlenky snaží vytěsnit z hlavy, protože mají strach udělat to, co jim intuice radí.
Klienti, kteří přicházejí pochopit a vyřešit svůj vztahový problém, mají společný rys chování. Vidím jej jako jeden z hlavních důvodů, proč jejich vztah nefunguje. Je to jejich přesvědčení: Mám právo ti mluvit do života. Co tím mám na mysli?
Je až neuvěřitelné, s jakou vytrvalostí a přesvědčením, že dělají správně, zasahují lidé sobě navzájem do rozhodování. S jistotou vědí, co by jejich partner měl a neměl, co by mohl a nemohl, co by zvládl a co by určitě zvládnout nedokázal, co je pro něj správně a co není. „Vědí“ to o nich a jsou kdykoli připraveni dávat tyto nevyžádané rady. Jako by partnerství (a tím tuplem manželství) bylo povolenkou pro to, abychom svému protějšku mohli mluvit do života. A my nejen mluvíme, my dokonce schvalujeme, či zakazujeme, manipulujeme a nařizujeme. Stala se z toho taková norma většiny vztahů u nás. Dopady na vztah jsou však v takových případech destruktivní.
Když jsme to my, komu druhý mluví do toho, jak máme žít, je nám to nepříjemné a jsme schopni vymýšlet i nejrůznější způsoby a manévry, jak si své prosadit nebo se naopak stáhneme a raději dáme na rady druhých. Nedokážeme se totiž vymezit. Nedokážeme si za svým právem dělat podle sebe stát. Často vůbec nevíme, že můžeme. Dostáváme se do začarované kruhu zasahování a ovlivňování. Necháme si partnerem mluvit do života, schvalovat či zakazovat naše vlastní rozhodnutí a chováme se k němu stejným způsobem.
Má ale někdo právo řídit náš život? Má někdo právo říkat nám, co děláme špatně a jak bychom to měli dělat jinak, pokud o to nežádáme? Má náš partner nějaké výsadní právo, jen proto, že jsme si jej za partnera vybrali, mluvit do našich rozhodnutí, aniž bychom jej o to požádali?
Zvyk radit, i když nás o to nikdo nežádá, máme v naší společnosti vryt hluboko pod kůži. Není proto snadné se jej jen tak lusknutím prstu zbavit. Přesto je to možné a pro dobré fungování vztahu dokonce nezbytné.
Moje doporučení: Zaměřte se v takovém případě na to, že u věty – Ne, promiň, to neudělám – zůstanete. Dále už nepokračujte. Tento postup rozhodně není jednoduchý a vaše nitro se může obávat, co bude následovat po odmítnutí pomoci. Vytrvejte a žádejte totéž od partnera. Už žádné ovlivňování vlastního rozhodování.
Jakmile přestanete s návykem mluvení partnerovi do jeho rozhodování, ubude i ve vašem okolí “radílků”, kteří to s vámi myslí dobře. Podaří-li se vám skoncovat s vměšováním se do problémů partnera, vzroste ve vašem vztahu oboustranná úcta a respekt k odlišnosti prožívání a způsobu života.
Zaznamenáte-li pozitivní změnu ve vašem vztahu na základě omezení rad a soudů partnerových činů, budu ráda, když se se mnou podělíte o svou radost na misa@michaelazdrahalova.cz.